Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 2-1/2 in Length, 1/2 in Outside Diameter, 1.194 mm Wire Diameter, 33.228 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594001370 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-137 |
| Type | Open End |
| Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Wire Diameter | 1.194 mm |
| Load Capacity | 33.228 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |