Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 2-3/16 in Length, 1/2 in Outside Diameter, 2.032 mm Wire Diameter, 139.229 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594001691 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | S169 |
| Type | Open End |
| Length | 2-3/16 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Wire Diameter | 2.032 mm |
| Load Capacity | 139.229 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |