Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 5 in Length, 1/4 in Outside Diameter, 0.787 mm Wire Diameter, 20.729 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594002032 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | S203 |
| Type | Open End |
| Length | 5 in |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Wire Diameter | 0.787 mm |
| Load Capacity | 20.729 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |