Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 1-1/2 in Length, 1/4 in Outside Diameter, 0.584 mm Wire Diameter, 11.743 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594000212 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | S21 |
| Type | Open End |
| Length | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Wire Diameter | 0.584 mm |
| Load Capacity | 11.743 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |