Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 6 in Length, 9/32 in Outside Diameter, 0.864 mm Wire Diameter, 24.109 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594002377 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | S237 |
| Type | Open End |
| Length | 6 in |
| Outside Diameter | 9/32 in |
| Wire Diameter | 0.864 mm |
| Load Capacity | 24.109 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |