Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 3-1/2 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 2.311 mm Wire Diameter, 120.546 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594002551 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-255 |
| Type | Open End |
| Length | 3-1/2 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 2.311 mm |
| Load Capacity | 120.546 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |