Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 6-1/2 in Length, 5/8 in Outside Diameter, 2.032 mm Wire Diameter, 113.874 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594002797 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-279 |
| Type | Open End |
| Length | 6-1/2 in |
| Outside Diameter | 5/8 in |
| Wire Diameter | 2.032 mm |
| Load Capacity | 113.874 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |