Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 12-1/2 in Length, 1-1/16 in Outside Diameter, 2.667 mm Wire Diameter, 148.570 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594003053 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 12.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-305 |
| Type | Open End |
| Length | 12-1/2 in |
| Outside Diameter | 1-1/16 in |
| Wire Diameter | 2.667 mm |
| Load Capacity | 148.570 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |