Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 8-1/2 in Length, 15/16 in Outside Diameter, 3.048 mm Wire Diameter, 240.648 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594003275 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | S327 |
| Type | Open End |
| Length | 8-1/2 in |
| Outside Diameter | 15/16 in |
| Wire Diameter | 3.048 mm |
| Load Capacity | 240.648 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |