Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 7-1/2 in Length, 1 in Outside Diameter, 2.667 mm Wire Diameter, 157.466 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594003312 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | C-331 |
| Type | Open End |
| Length | 7-1/2 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Wire Diameter | 2.667 mm |
| Load Capacity | 157.466 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |