Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 8-1/2 in Length, 1 in Outside Diameter, 2.032 mm Wire Diameter, 73.395 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594003350 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-335 |
| Type | Open End |
| Length | 8-1/2 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Wire Diameter | 2.032 mm |
| Load Capacity | 73.395 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |