Features
Specifications
Compression Spring, 1/2 in Length, 5/32 in Outside Diameter, 0.76 mm Wire Diameter, 49.82 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594005026 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | C-502 |
| Length | 1/2 in |
| Outside Diameter | 5/32 in |
| Wire Diameter | 0.76 mm |
| Load Capacity | 49.82 N |
| Material | Steel |