Features
Specifications
Compression Spring, 1 in Length, 1/8 in Outside Diameter, 0.36 mm Wire Diameter, 6.939 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594005125 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-512 |
| Length | 1 in |
| Outside Diameter | 1/8 in |
| Wire Diameter | 0.36 mm |
| Load Capacity | 6.939 N |
| Material | Steel |