Features
Specifications
Compression Spring, 3/4 in Length, 5/16 in Outside Diameter, 0.81 mm Wire Diameter, 24.91 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594005606 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-560 |
| Length | 3/4 in |
| Outside Diameter | 5/16 in |
| Wire Diameter | 0.81 mm |
| Load Capacity | 24.91 N |
| Material | Steel |