Features
Specifications
Compression Spring, 1-3/8 in Length, 5/32 in Outside Diameter, 0.71 mm Wire Diameter, 41.057 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594005729 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-572 |
| Length | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 5/32 in |
| Wire Diameter | 0.71 mm |
| Load Capacity | 41.057 N |
| Material | Steel |