Features
Specifications
Compression Spring, 1 in Length, 11/32 in Outside Diameter, 1.04 mm Wire Diameter, 43.325 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594006221 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-622 |
| Length | 1 in |
| Outside Diameter | 11/32 in |
| Wire Diameter | 1.04 mm |
| Load Capacity | 43.325 N |
| Material | Steel |