Features
Specifications
Compression Spring, 1 in Length, 7/16 in Outside Diameter, 1.19 mm Wire Diameter, 51.599 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594006306 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-630 |
| Length | 1 in |
| Outside Diameter | 7/16 in |
| Wire Diameter | 1.19 mm |
| Load Capacity | 51.599 N |
| Material | Steel |