Features
Specifications
Compression Spring, 1-3/4 in Length, 3/16 in Outside Diameter, 0.33 mm Wire Diameter, 3.781 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594006429 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-642 |
| Length | 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 3/16 in |
| Wire Diameter | 0.33 mm |
| Load Capacity | 3.781 N |
| Material | Steel |