Features
Specifications
Compression Spring, 1-5/8 in Length, 13/32 in Outside Diameter, 1.02 mm Wire Diameter, 34.696 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594006665 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-666 |
| Length | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 13/32 in |
| Wire Diameter | 1.02 mm |
| Load Capacity | 34.696 N |
| Material | Steel |