Features
Specifications
Compression Spring, 1-3/4 in Length, 13/32 in Outside Diameter, 1.57 mm Wire Diameter, 234.856 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594006788 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C678 |
| Length | 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 13/32 in |
| Wire Diameter | 1.57 mm |
| Load Capacity | 234.856 N |
| Material | Steel |