Features
Specifications
Compression Spring, 2 in Length, 5/16 in Outside Diameter, 1.37 mm Wire Diameter, 98.750 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594006825 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-682 |
| Length | 2 in |
| Outside Diameter | 5/16 in |
| Wire Diameter | 1.37 mm |
| Load Capacity | 98.750 N |
| Material | Steel |