Features
Specifications
Compression Spring, 1 in Length, 3/4 in Outside Diameter, 2.03 mm Wire Diameter, 127.663 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007105 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-710 |
| Length | 1 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Wire Diameter | 2.03 mm |
| Load Capacity | 127.663 N |
| Material | Steel |