Features
Specifications
Compression Spring, 2 in Length, 1/2 in Outside Diameter, 1.83 mm Wire Diameter, 139.229 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007266 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-726 |
| Length | 2 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Wire Diameter | 1.83 mm |
| Load Capacity | 139.229 N |
| Material | Steel |