Features
Specifications
Compression Spring, 2-3/8 in Length, 9/16 in Outside Diameter, 2.03 mm Wire Diameter, 166.808 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007280 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-728 |
| Length | 2-3/8 in |
| Outside Diameter | 9/16 in |
| Wire Diameter | 2.03 mm |
| Load Capacity | 166.808 N |
| Material | Steel |