Features
Specifications
Compression Spring, 2-1/2 in Length, 1/2 in Outside Diameter, 1.57 mm Wire Diameter, 95.191 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007327 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-732 |
| Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Wire Diameter | 1.57 mm |
| Load Capacity | 95.191 N |
| Material | Steel |