Features
Specifications
Compression Spring, 3 in Length, 11/16 in Outside Diameter, 1.19 mm Wire Diameter, 33.450 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007549 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-754 |
| Length | 3 in |
| Outside Diameter | 11/16 in |
| Wire Diameter | 1.19 mm |
| Load Capacity | 33.450 N |
| Material | Steel |