Features
Specifications
Compression Spring, 1-7/8 in Length, 13/16 in Outside Diameter, 3.05 mm Wire Diameter, 358.080 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007624 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-762 |
| Length | 1-7/8 in |
| Outside Diameter | 13/16 in |
| Wire Diameter | 3.05 mm |
| Load Capacity | 358.080 N |
| Material | Steel |