Features
Specifications
Compression Spring, 2-1/2 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 3.43 mm Wire Diameter, 458.165 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007761 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-776 |
| Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 3.43 mm |
| Load Capacity | 458.165 N |
| Material | Steel |