Features
Specifications
Compression Spring, 2-3/4 in Length, 29/32 in Outside Diameter, 2.67 mm Wire Diameter, 226.858 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007785 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | C-778 |
| Length | 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 29/32 in |
| Wire Diameter | 2.67 mm |
| Load Capacity | 226.858 N |
| Material | Steel |