Features
Specifications
Compression Spring, 3 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 2.31 mm Wire Diameter, 158.801 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594007884 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | C-788 |
| Length | 3 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 2.31 mm |
| Load Capacity | 158.801 N |
| Material | Steel |