Features
Specifications
Compression Spring, 4 in Length, 1-1/4 in Outside Diameter, 3.76 mm Wire Diameter, 424.803 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008003 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | C-800 |
| Length | 4 in |
| Outside Diameter | 1-1/4 in |
| Wire Diameter | 3.76 mm |
| Load Capacity | 424.803 N |
| Material | Steel |