Features
Specifications
Compression Spring, 1-3/4 in Length, 1-13/32 in Outside Diameter, 3.76 mm Wire Diameter, 379.876 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008089 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | C-808 |
| Length | 1-3/4 in |
| Outside Diameter | 1-13/32 in |
| Wire Diameter | 3.76 mm |
| Load Capacity | 379.876 N |
| Material | Steel |