Features
Specifications
Compression Spring, 2-3/4 in Length, 1-3/8 in Outside Diameter, 3.05 mm Wire Diameter, 219.296 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008102 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | C-810 |
| Length | 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 1-3/8 in |
| Wire Diameter | 3.05 mm |
| Load Capacity | 219.296 N |
| Material | Steel |