Features
Specifications
Compression Spring, 2-1/2 in Length, 1-1/2 in Outside Diameter, 3.43 mm Wire Diameter, 277.123 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008126 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | C-812 |
| Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 1-1/2 in |
| Wire Diameter | 3.43 mm |
| Load Capacity | 277.123 N |
| Material | Steel |