Features
Specifications
Compression Spring, 3-1/2 in Length, 3/4 in Outside Diameter, 3.43 mm Wire Diameter, 520.439 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008287 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-828 |
| Length | 3-1/2 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Wire Diameter | 3.43 mm |
| Load Capacity | 520.439 N |
| Material | Steel |