Features
Specifications
Compression Spring, 5 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 3.76 mm Wire Diameter, 587.162 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008546 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-854 |
| Length | 5 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 3.76 mm |
| Load Capacity | 587.162 N |
| Material | Steel |