Features
Specifications
Compression Spring, 9 in Length, 3/8 in Outside Diameter, 1.19 mm Wire Diameter, 59.161 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008768 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 10.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-876 |
| Length | 9 in |
| Outside Diameter | 3/8 in |
| Wire Diameter | 1.19 mm |
| Load Capacity | 59.161 N |
| Material | Steel |