Features
Specifications
Compression Spring, 7-3/4 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 2.03 mm Wire Diameter, 110.315 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008805 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 9.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-880 |
| Length | 7-3/4 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 2.03 mm |
| Load Capacity | 110.315 N |
| Material | Steel |