Features
Specifications
Compression Spring, 8-1/2 in Length, 7/8 in Outside Diameter, 1.83 mm Wire Diameter, 82.737 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008829 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 10.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | C-882 |
| Length | 8-1/2 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Wire Diameter | 1.83 mm |
| Load Capacity | 82.737 N |
| Material | Steel |