Features
Specifications
Compression Spring, 8 in Length, 1 in Outside Diameter, 2.67 mm Wire Diameter, 206.841 N, Steel
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594008867 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 10.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | C-886 |
| Length | 8 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Wire Diameter | 2.67 mm |
| Load Capacity | 206.841 N |
| Material | Steel |