Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 1-1/2 in Length, 3/16 in Outside Diameter, 0.508 mm Wire Diameter, 10.097 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594000090 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-9 |
| Type | Open End |
| Length | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 3/16 in |
| Wire Diameter | 0.508 mm |
| Load Capacity | 10.097 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |