Features
Specifications
Compression Spring, 5-1/8 in Length, 1-1/2 in Outside Diameter, 3.18 mm Wire Diameter, 44.45 mm Compressed Height, 117.48 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504871 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-487 |
| Length | 5-1/8 in |
| Outside Diameter | 1-1/2 in |
| Wire Diameter | 3.18 mm |
| Compressed Height | 44.45 mm |
| Maximum Deflection | 117.48 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |