Features
Specifications
Compression Spring, 3-1/2 in Length, 1-1/64 in Outside Diameter, 2.41 mm Wire Diameter, 25.35 mm Compressed Height, 136.92 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504796 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-479 |
| Length | 3-1/2 in |
| Outside Diameter | 1-1/64 in |
| Wire Diameter | 2.41 mm |
| Compressed Height | 25.35 mm |
| Maximum Deflection | 136.92 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |