Features
Specifications
Compression Spring, 13/16 in Length, 1-3/64 in Outside Diameter, 3.05 mm Wire Diameter, 12.57 mm Compressed Height, 173.84 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504819 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-481 |
| Length | 13/16 in |
| Outside Diameter | 1-3/64 in |
| Wire Diameter | 3.05 mm |
| Compressed Height | 12.57 mm |
| Maximum Deflection | 173.84 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |