Features
Specifications
Compression Spring, 1-1/32 in Length, 1/4 in Outside Diameter, 0.79 mm Wire Diameter, 8.66 mm Compressed Height, 30.03 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504079 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-407 |
| Length | 1-1/32 in |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Wire Diameter | 0.79 mm |
| Compressed Height | 8.66 mm |
| Maximum Deflection | 30.03 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |