Features
Specifications
Compression Spring, 3-3/4 in Length, 1/4 in Outside Diameter, 0.66 mm Wire Diameter, 38.96 mm Compressed Height, 7.16 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504093 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-409 |
| Length | 3-3/4 in |
| Outside Diameter | 1/4 in |
| Wire Diameter | 0.66 mm |
| Compressed Height | 38.96 mm |
| Maximum Deflection | 7.16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |