Features
Specifications
Compression Spring, 1-13/16 in Length, 11/16 in Outside Diameter, 2.34 mm Wire Diameter, 23.37 mm Compressed Height, 176.5 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504512 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-451 |
| Length | 1-13/16 in |
| Outside Diameter | 11/16 in |
| Wire Diameter | 2.34 mm |
| Compressed Height | 23.37 mm |
| Maximum Deflection | 176.5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |