Features
Specifications
Compression Spring, 1-9/32 in Length, 13/16 in Outside Diameter, 1.6 mm Wire Diameter, 11.2 mm Compressed Height, 35.72 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504635 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | SC-463 |
| Length | 1-9/32 in |
| Outside Diameter | 13/16 in |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Compressed Height | 11.2 mm |
| Maximum Deflection | 35.72 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |