Features
Specifications
Compression Spring, 4-3/4 in Length, 13/16 in Outside Diameter, 2.03 mm Wire Diameter, 38.35 mm Compressed Height, 89.23 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504659 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X4 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | SC-465 |
| Length | 4-3/4 in |
| Outside Diameter | 13/16 in |
| Wire Diameter | 2.03 mm |
| Compressed Height | 38.35 mm |
| Maximum Deflection | 89.23 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |