Features
Specifications
Compression Spring, 1-25/32 in Length, 15/16 in Outside Diameter, 1.83 mm Wire Diameter, 12.8 mm Compressed Height, 59.92 mm Maximum Deflection, Stainless Steel, Grade 302 Grade
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594504772 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X3 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SC-477 |
| Length | 1-25/32 in |
| Outside Diameter | 15/16 in |
| Wire Diameter | 1.83 mm |
| Compressed Height | 12.8 mm |
| Maximum Deflection | 59.92 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Grade 302 |